Budapest látképe Pestről

Budapest látképe Pestről


Budapest története

A város eredetével kapcsolatban vannak bizonytalanságok, az elfogadott álláspont a régészeti adatok mellett elsősorban a krónikák feljegyzésein alapul.

Római kor és népvándorlás

 
Ókori emlékek az Aquincumi Múzeum lapidáriumában

A mai Budapest területének írásos történelme a római helyőrséggel, Aquincummal kezdődik, amelyet i. sz. 89 körül alapítottak a Duna nyugati partján (a mai Óbuda területén). Aquincum i. sz. 106-tól a 4. század elejéig a kettéosztott Pannonia tartomány egyik részének, Alsó-Pannóniának (Pannonia Inferior) a központja volt. Lakossága 20 000 fő körüli volt. A mai Óbudai-szigeten épült helytartói palotában olykor maguk a római császárok is megfordultak.

A modern város területén több római segédcsapat (auxiliáris) tábora (Albertfalva, Campona) és ellenerőd (például Contra-Aquincum) is megtalálható.

A 4. századtól a Római Birodalom ereje gyengült, a hun támadásoknak már nem tudott ellenállni. A német Nibelung-ének és a középkori magyar krónikák úgy tudják, hogy itt, a Duna partján épült fel Attila vára, Etelburg. Miután a hunok birodalma is szétesett, germán törzsek, majd az avarok uralták a vidéket. A térségben a népvándorlás során több nép, köztük a szlávok is megtelepedtek. A honfoglaló magyarok a 880-as években jelentek meg itt.

A honfoglalástól a török hódoltságig

 
Szent Gellért megölése, illusztráció a Magyar Anjou-legendáriumban

A városhoz kapcsolódik Gellért püspök legendája, akit a Vata-féle lázadás során pogány martalócok a mai Gellért-hegy (az akkori Pest-hegy) oldalában (talyigán vagy hordóban a mélybe taszítva) gyilkoltak meg és ennek emlékét őrzi a 235 méteres magaslat mai neve.

Óbuda és Pest római öröksége, a sok ezer épület romja évszázadokon át látható volt, az Árpád-korban azonban a helyükön fokozatosan igazi, nyüzsgő középkori városok épültek. Óbuda úthálózata a római korból maradt fenn, lakossága szőlőműveléssel foglalkozott. Területén egyházi birtokok alakultak ki, a 13. században pedig vár épült. 1223-ban a városban nagy tűzvész pusztított. Pestet a 12. században már fal vette körül, 1230-ban pedig kiváltságlevelet kapott II. Endrétől.

IV. Béla király 1241-ben Pestről indult a tatárok ellen. A vesztes csata után a tatárok felégették Pestet, majd 1241/42 telén átkeltek a befagyott folyón, és Óbudát is elpusztították. A két város teljes lakosságát meggyilkolták. A pestieket például a város nagytemplomában, a mai Belvárosi plébániatemplomban koncolták fel, ahol imádkozva menedéket kerestek.

Miután visszatért, a király kővárat és Újbuda néven új várost építtetett az úgynevezett Pest-hegyen, a mai Várhegyen (1247 és 1265 közt). Ezek voltak itt az első városias épületek, a későbbi Budai Várnegyed alapját képezve. IV. Béla várkastélyát, amely a mai Mátyás-templom közelében állt, már jobban lehetett védeni támadások esetén, mint az alacsonyabban fekvő óbudai várat. (Annak feltételezett romjait is feltárták a régészek.)

IV. Béla, a tatárjárás alatt tett fogadalmához híven, az egyháznak ajándékozta a Nyulak szigetét (helyesebben a Leprás-, a mai Margit-szigetet), és az itt épült Domonkos-rendi apácakolostorban helyezte el legkisebb leányát, Margitot, aki a város híres szentje lett.

 
A budai vár 1493-ban

Az Árpád-ház kihalása után Buda Vencelt támogatta a pápa által pártfogolt Károly Róberttel szemben, ezért a pápa egyházi átokkal sújtotta a várost, a budai plébános pedig viszonzásul a pápát. 1302-ben az Anjou-párti Csák nembéli Márk és báró Cseszneki Jakab fiai sikertelenül ostromolták a várat, de az épületekben nagy kárt okoztak, és a budai szőlőhegyet is elpusztították. Végül a városnak el kellett fogadnia a győztes Károly Róbertet. Fia, Nagy Lajos királyi székhellyé tette Budát. A település már igazi polgári város volt, nagy számban éltek itt kézművesek, iparosok, kereskedők. A magyarok mellett jelentős német, „latin” és zsidó lakossága is volt. A tatárdúlást nehezen kiheverő Pest lakossága is kezdett talpra állni, a 15. században visszanyerte a bíróválasztás jogát, és 1470 körül szabad királyi város lett.

Luxemburgi Zsigmond, majd Mátyás uralkodása a városok történelmének a török idők előtti fénypontja. Zsigmond egyetemet alapított Óbudán, 1389-ben. Mátyás reneszánsz udvara nagy vonzerőt gyakorolt a kor művelt humanistáira, emelve a város és a királyi udvar kulturális színvonalát. 1473-ban az első budai nyomdában, Hess Andrásnál elkészült a Budai krónika. Mátyás halála után az országban feudális viszályok, gazdasági válság, majd a Dózsa György-féle parasztfelkelés rázta meg, a két város kultúrája azonban a Jagelló-ház budai uralkodása idején is tovább gyarapodott. A budai reneszánsz történeti emlékei ma a budai királyi palotában (Budapesti Történeti Múzeum), míg Pest reneszánsz emlékei a mai Belvárosi Plébániatemplomban láthatók. Ennek a fejlődésnek vetett véget a török hódoltság (1541).

Forrás: hu.wikipédia.org

Tetszett a cikk?

 

 

1001SzépHely ajánló

Taormina - Szicília
Európa Széphelyei, Szárazföldi Széphelyek
Olaszország mesebeli tájai közül is kiemelkedik az egzotikus Szicília.
Amalfi-part, Olaszország
Európa Széphelyei, Vizes Széphelyek
Az Amalfi-part különleges, romantikus, exkluzív hely. Gyönyörű látványosságokat nyújt
Eger a csogálatosan szép város
Magyarország Széphelyei, Észak-Magyarország
Eger városa az őszi színekben is lenyűgöző és izgalmas látnivalókat kínál.
Az Aggteleki-karszt óriásbarlangjai
Magyarország Széphelyei, Észak-Magyarország
A Gömör-Tornai-karszt Magyarországra eső része, a tágabb értelemben vett Aggteleki-karszt mintegy 1200 km2 kiterjedésű.
Kiskunsági Nemzeti Park
Magyarország Széphelyei, Dél-Alföld
Tiszaalpár, Alpári-rét, a Kiskunsági Nemzeti Park része. Gazdag növényi és állatvilággal rendelkezik.
A ház
Információk, Gondolatok
Érdekes dolog ez! Azt hittem, hogy csak velem van így, pedig nem! Valamiért vonzódunk oda ahol felnőttünk...
A világ legszebb havas tájai
Világ Széphelyei , Világ Széphelyei
Elhoztuk nektek a legszebb havas tájakat, amik segítenek kicsit ráhangolódni a tél szép arcára.
A világ legnagyobb és legszebb kertje
Világ Széphelyei , Világ Széphelyei
Keukenhof, a világ legnagyobb és legszebb virágoskertje. A park minden évben március utolsó hetétől, május köz ...
Gyilkos-tó és Békás-szoros, Erdély gyöngyszeme
Világ Széphelyei , Világ Széphelyei
Gyilkos-tó és Békás-szoros, Erdély gyöngyszeme, képekben!

További szép helyek »